Students

 

The Division of Student Affairs works with students in different capacities.  In addition to the programs, services, and activities developed by the offices within the division to support student success, the Division also honors graduating students who have excelled in academic achievement as well as those who have contributed their service in volunteer leadership positions on campus and in the community.  These students are nominated and selected by a committee each semester as the Dean of Students Honor Recipients.

Dean of Students Honor Recipients Program

Graduating students who have excelled in both academic achievement and service may be nominated as a Dean of Students Honor Recipient.  This program recognizes the exceptional students who maintain high scholastic performance while actively participating in University and community leadership and service activities outside of the classroom.

Congratulations to the Spring 2022 Honor Recipients:

  • Samar Azzaidani, School of Medicine, nominated by Julie Banderas
  • Allison Baker, School of Pharmacy, nominated by Roger Sommi
  • Avleen Bhandal, School of Medicine, nominated by Brent McCoy
  • Winston Bowles, College of Arts & Sciences, nominated by Katie Garey
  • Michael Brancato, School of Medicine, nominated by Alison Scholes
  • Abigail Castle, College of Arts & Sciences, nominated by Ken Novak
  • Alyssa Corley, School of Biological & Chemical Sciences, nominated by Katie Garey and Jeff Price
  • Anna Davis, School of Medicine, nominated by Betsy Hendrick and Kathleen Moburg
  • Samantha Hays, College of Arts & Sciences, nominated by Katie Garey
  • Eric Honea, School of Law, nominated by Barbara Glesner Fines, Nancy Levit, Lauren Butler, Timothy Lynch, and Meg Reuter
  • Anna Hwang, School of Medicine, nominated by Brent McCoy
  • Amanda Malone, College of Arts & Sciences, nominated by Becky Bergman and Misty Campbell
  • Abigail Murphy, School of Medicine, nominated by Brent McCoy
  • Tim Nguyen, School of Biological & Chemical Sciences, nominated by Kathleen Kilway, Katie Garey, and Joe Constantino
  • Toluwanimi Olatunde-Salawu, School of Computing & Engineering, nominated by Julie Myer
  • Caroline Olson, School of Medicine, nominated by Peter Koulen
  • Dakota Owens, School of Medicine, nominated by Krisana West
  • Dev Patel, School of Dentistry, nominated by Richie Bigham
  • Kyle Potts, Bloch School of Management, nominated by Jeina Stoumbaugh
  • Casey Rose, School of Medicine, nominated by Krisana West
  • Marcus Thieu, School of Biological & Chemical Sciences, nominated by Tammy Welchert, Rachel Hughes, and Todd Wells
  • Genesis Zuniga, School of Education, nominated by Lynne O’Dell